Pepsi z Dlouhých dílů – Trexa

Trexa, narozena 30. 8. 2014. Byla pořízena za účelem pokrytí potřeb norování a potřeby dalšího blafáka na naháňky, jelikož Rockáčovi pomalinku táhne na důchod. Již jsem měl cíleně vybranou chovatelskou stanici z Dlouhých dílů Pavla Trnků, která se ještě snaží udržovat ve foxteriérech to, proč byli vůbec vyšlechtěni – a to ostrost a samostanou práci v podzemí.

Již od mala je to neudržitelný živel s velkými vlohami. Celý lovecký výcvik byl velmi jednoduchý a jen jsme ji usměrňovali. V roce 2015 jsme absolvovali následující zkoušky: ZV, BZH, ZN a LZ – vše v I. ceně a s několika poháry. V dalším roce potom na kontaktní zkoušky z norování, taktéž v I. ceně s oceněním „Vyhaněč“.  Můj předpoklad podědění ostrosti se potvrdil. Co se týká ostrosti, tak se dá říct, že je ostřejší více než Rokáč. Snáší se dobře s ostatními psy, ale pokud nemá náladu a otravuje ji jiný pes, nemá problém se postavit do konfrontace bulíkovi. Doma je to velký mazel a velký parťák pro buliny. V letošním roce (2018) se ještě chystáme na HZ a další kontaktní zkoušky z norování na Slovensko se zadáním titulu „Norník“. Taktéž letos (2018) splnila podmínky chovnosti a pomalu vybíráme pořádného pracovního ženicha na jaro 2019.

Styl práce

Co se týká práce na noře, tak již od malička věděla, co se po ní chce a do nory chodí s jasným přehledem a chutí. V noře ostře doráží a má tendence lišky v kotli otáčet a vyhánět nebo vezme hrdlo. V přírodní noře lišky vyhání nebo zatlačí do kotle a podle lokátoru se již potom dokopeme. Většinou ve velkých hloubkách, kde se nedá kopat setrvá hodinu max dvě a vyleze na povrch. Ke zraněním dochází ojediněle a vždy se jedná především jen o drobné kousance, což mi naprosto vyhovuje. U jezevců má respekt a do kontaktu s nimi nejde a odblafe je. Další využití je v práci na černé zvěři, jak při společných akcích, tak při dosledech v kombinaci s bulteriérkou. Na společných lovech má z našich psů největší akční rádius. Je to okolo 300 – 500 metrů, v závislosti samozřejmě na podmínkách. Na stopě je především němá, hlásí jen na viděnou. Za postřelenou zvěří jde vesměs do 1,5 km. Práce na černé zvěři šla malinko dolů, a to především z toho důvodu, že dostala někde s bulíkama nabito.

 

 


 

Hector od Títěže – Rocky

První lovecký pes, který byl kompromisem v rámci mých požadavků na bulteriéra a posléze i na jagoše. Rockáče jsem si vybral z nedaleké chovatelské stanice od Títěže. Jako prvnímu loveckému psu, jsem věnoval asi nejvíce času. Ať už to bylo samotnému výcviku nebo socializaci. Brával jsem ho téměř všude. V rámci využití platil jako univerzální lovecký pes, jak na prasata, tak na drobnou a samotné práci se dokázal přizpůsobit. Je to nekonfliktní, ostrý pes z mnoha zkušenostmi, který má rád společnost lidí. Za celý život měl zatím jenom dvakrát zranění od prasete (je to i díky používání vesty), 1x pneumotorax a 1x lehce popíchanej od sekáče.

Styl práce

Narozen 22. 2. 2008. V rámci kohoutkové výšky u Rockáče (44 cm) a robustnímu hrudníku, jsem ihned upustil od myšlenky norování. Několikrát jsme byli na tréninku na noře, a byť měl pes eminentní zájem, měl obrovské problémy se vůbec protáhnout jednotlivými zlomy. Tak skončila jeho práce na noře, aniž by vůbec začala. V současné době se jedná převážně o využití na naháňkách. Několikrát do roka stihneme i smíšené hony u kamarádů, kde je drobná. V leči pracuje na krátko a to do vzdálenosti 200 metrů než dojde na stopu černé zvěře. Selata do 20 kg je schopen i podržet (záleží na situaci a současnému rozpoložení psa). Na stopě velmi hlasitý. Srnčí pronásleduje do 200 metrů, potom se vrací. Na psovi používám ochrannou vestu a gps systém.