Belora Regess Bull – Caira

 

Narozena 24. 2. 2013. Jak je již předesláno v úvodu, celý výběr a pořízení bulíka byla tak trochu anabáze. Prioritou pro nás byli lovečtí předci a zdraví a testovaní rodiče. U prvního štěnda nám umřel krycí pes při dosledu prasete, ještě před krytím. U dalšího zamluveného štěnda se potvrdila falešná březost. V třetím případě nás chovatelka podvedla (již celé jednání bylo divné) a oznámila nám, že štěně zahynulo (což jak jsme později zjistili i sami mysleli, nebyla pravda). Po třech neúspěších a tři čtvrtě roku vybírání štěněte jsme najednou narazili na chovatelskou stanici Regess Bull z Českých Budějovic, kdy jsme shodou okolností zjistili, že chovatel je myslivec, byť ne zase tak aktivní. Slovo dalo slovo a padli jsme si do oka, stali se z nás přátelé a navštěvujeme se a píšeme si dodnes.

Bulča je náš domácí mazel, který má rád kontakt s námi a sama nám to taky tak oplácí. V duchu je to ovšem bojovnice s velkým loveckým srdcem. První sezónu zahájila na přelomu šesti a sedmi měsíců, kdy poznávala své první lovecké zážitky. Ve svých 9-ti měsících poprvé chytla a zadržela 25-kg sele. Zkoušela to ovšem i na kňoury o váze 130 kg, sekáče apod. (naháňková váha 21 kg). Naštěstí bez větších zranění (tehdy se čekalo na dorostení čubiny do vesty). V současné době pochopila, do čeho má smysl se pouštět a od čeho si má držet odstup a hlásit. Každou sezónu se poštěstí nějaký ten šrám na stehy, ale většinou se nám větší zranění vyhýbají.

 

Styl práce

Bulču uplatňujeme především na naháňkách, které absolvujeme se svými kamarády. Jak již bylo zmíněno, párkrát ročně se dostaneme skrze návštěvu kamarádů i na smíšené hony s drobnou. To se dá považovat spíše za procházku, jelikož pernatá ji zajímá jen minimálně a pokud nechytne zajíce hned v pelechu, tak jej nepronásleduje daleko. Při práci na černé se v leči „motá“ do 200 metrů. Tento stav je do doby než narazí na stopy černé zvěře nebo padnou první výstřely (započne velmi intenzivní hledání). Stopu sleduje max do 800 metrů. Pobarvenou stopu sleduje s nízkým nosem a rozvážností. U zdravých kusů do 60 kg, které se jí postaví, se snaží zaútočit a uchopit je za ryj. V případě větších kusů si drží odstup a hlásí je. Jen v případě velkého množství psů a stavění velkého prasete se dokáže vyhecovat a zaútočit i na něj. V takovém případě čeká na vhodný okamžik, kdy je prase zabaveno ostatním blafajícími psy a snaží svůj útok přesně nasměřovat na ryj. K největšímu počtu zadržení dojde především u zraněných prasat. Největší zadržený kus se pohyboval ve váhové kategorii 80 – 90 kg. Vůči ostatním psům je naprosto bezkonfliktní. Sem tam si u kusu zabrblá, ale to je všechno.

Co se týká dosledů, tak z mé praxe, pokud jde o větší prase, je lepší mít k dispozici ještě jednoho blafáka, který dokáže zaujmout prase a čubina se dokáže lepší nasměrovat a „trefovat“ na ryj. V případně odraženého útoku se prase nepustí do psa, ale další zúčastněný pes odvede pozornost a dá tak další možnost k přípravě na útok. Na bulču používám ochrannou vestu. Taktéž používám GPS systém.

Postřelné sele na měkko na naháňce

 

Dosled kanečka

 

 


 

Agga Dauntless Hunter

Narozena 18. 5. 2016. Zatím náš poslední přírůstek do smečky. Na jednu stranu velice chuťová, ale i umazlená fena, která nemůže být bez kontaktu s námi. Miluje pohyb a je velmi vlohová. Dosledy zvládá s přehledem a má velmi dobrý nos. Na výstavách velmi úspěšná. Za sebou má nyní (2018) dvě sezóny lovu. Zkoušky jsme složili v roce 2017, BZH ve II. ceně, a to jen díky odložení. To vše protože jsme již měli za sebou 6 naháněk a zkoušky jsme dělali mezi nimi. Dostala 2 za odložení, jinak vše ve čtverkách. Mimo lov ji taky velmi baví bull sporty, pro které má taktéž nadání a zatím si vyzkoušela pár disciplín, které jí docela šly.

Styl práce

Bohužel díky chuťovosti má na bulteriéra velký rádius a je z ní spíše honič. Na čerstvě stopě a na viděnou překvapivě hlasitá. U zhaslého kusu si poškube a hned odchází lovit dál. Naprosto nekonfliktní s ostatními psy. Agga se snaží černou zvěř uchopit za slecho, což je podmíněno prozatím jejím mladým věkem. Prozatím nedělá rozdíly ve velikosti černé zvěře. Své první naháňky započala již v 6-ti měsících. Tento rok se chystáme ještě na HZ a příští rok potom plánujeme štěňata.