Dne 8. 11. jsme se naší kynologickou partou, Zlínským Šakalem, zúčastnili naháňky na Moravě. Chvíli po zahájení leče se dostávají psi do zvěře, padají rány. Podle GPS vidím, jak tím směrem jde i bulča, padají další rány. Po další kontrole vidím, že je již chvíli na jednom místě. Rychle se přesouvám na místo, v domnění, že drží postřelený kus. Po příchodu na místo neslyším klasické blafání ostatních psů, ale jakési zmítání se v hromadě listí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o poměrně otevřený prostor, napadlo mně hned to nejhorší. Průstřel vesty mně v tom ihned utvrdil.
Střelec jednoznačně střílel na neobeznanou zvěř a navíc přímo do leče proti honcům. Posléze tvrdil, že zahlídl černý hřbet. Fenka měla na sobě, jako vždy oranžovou ochrannou vestu a GPS.
V nejkratším možném čase jsme převezli fenku na veterinární kliniku, kde nám při prvním ohledání nedávali moc šanci. Na RTG potom přestřelené hřbetní výrůstky. Na klinice zůstala díky nemožnosti převozu do pondělního večera.
V současné době je bulča ochrnutá a neovládá vyměšování. Včera jsme ještě absolvovali magnetickou rezonanci na klinice Jaggy v Brně s prognózou na chození 50/50. Zůstává zde do neděle, aby se nějakým způsobem nastartovalo ovládání vyměšování, rehabilitace a cvičení. Výhledově nás bude čekat až několikaměsíční fáze dojíždění na rehabilitace a cvičení.
Člověk může udělat pro ochranu svých parťáků maximum (ochranné vesty, gps), ale bohužel nemůže ovlivnit všechny faktory. Organizátory nechci zbytečně jmenovat, jelikož z jejich strany nedošlo k žádnému pochybení, ba naopak se k tomu postavili, tím nejlepším způsobem a dehonestováním samotného střelce. Dále bych chtěl poděkovat kamarádům, co byli na akci s námi, za pomoc při vzniklé situaci. Jmenovitě Jan Frkal, který se okamžitě ujal řešení situace v době mé nepřítomnosti a za odborné rady na drátě od Miloslav Jančík.
Chtěl bych vás všechny poprosit, dbejte, prosím, vždy na tu největší opatrnost při střelbě, ať už v leči nebo na štontu. Jsou to naši parťáci, kteří s námi sdílí náš i jejich koníček a tahle situace je pro psovoda strašným citovým zásahem.